BOREN

BOREN ve TÜBİTAK-02.06.2015

  Bor, dünyada çoğu stratejik 500&39;e yakın alanda değerlendiriliyor.

Türkiye&39;de de bor sanayinin gelişmesi, yaygınlaşması ve ülke ekonomisine daha fazla katma değer sağlaması amacıyla bir süre önce BOREN ve TÜBİTAK arasında işbirliği yapıldı.

 

TÜBİTAK ile araştırmaya yönelik Bor alanındaki destekleri koordinasyon içerisinde sağlamak amacıyla yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu ve kalkınma planları önceliklerine uygun olarak ülkemizde bora dayalı sanayinin gelişmesi için yeni bor ürünleri, daha ekonomik üretim teknolojileri ile yeni ve yaygın kullanım alanlarının geliştirilmesine yönelik öngörülebilir ticarileşme potansiyeli olan araştırma projelerinin eşit fon ile desteklenmesi amaçlanmıştır.

TÜBİTAK tarafından Mayıs 2012&39;de "Yeni Bor Ürünlerinin, Üretim Teknolojilerinin Geliştirilmesi ve Kullanım Alanlarının Yaygınlaştırılması" başlıklı çağrı programı başlatıldı.

Protokol uyarınca yapılan ilk çağrı kapsamında 104 proje başvurusu yapıldı.

41 projenin ikinci aşamaya başvuru hakkı kazanmasının ardından projelerden 27&39;si değerlendirmeye alındı. BOREN ile TÜBİTAK tarafından düzenlenen panellerde, bor için sunulan projeler konunun uzmanlarınca tek tek değerlendirildi. 1003 Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamında 27 projeden 9&39;u destek almaya hak kazandı.

Yeni bor ürünlerinin geliştirilmesi ve yaygın kullanım alanlarının araştırılmasını hedefleyen projelerle pazar imkanı geniş yeni kullanım alanları oluşturulacak.

9 projeye 4 milyon TL destek

Bor ürünlerinin geliştirilmesi ve kullanım alanlarının yaygınlaştırması için hazırlanan 9 projeye destek verilecektir. Projeler, otomotiv, sağlık, malzeme ve enerji alanlarını kapsıyor.

Desteklenecek projeler;

Ahmet Alıcılar (Gazi Üniversitesi),

Alpay Kimyonok (Tekpol Teknik Poliüretan San. Tic. A.Ş.),

İsmail Duman (İstanbul Teknik Üniversitesi),

Mehmet Sankır (TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi),

Mustafa Çulha (Yeditepe Üniversitesi),

Necmi Bıyıklı (Bilkent Üniversitesi),

Sevda Avcı (Bursa Teknik Üniversitesi),

Sevim Ünügür (Fatih Üniversitesi),

Zekai Halıcı (Atatürk Üniversitesi).

BOREN ve TÜBİTAK tarafından ilerleyen dönemde bor alanında yeni bir çağrıya daha çıkacaktır.