BOREN

ULUSLARARASI ENERJİ KONGRESİ VE FUARI (EIF 2012) -02.06.2015

ULUSLARARASI ENERJİ KONGRESİ VE FUARI (EIF 2012) « geri

 

EIF 2012, Bu yıl beşincisi düzenlendi…

ANKARA, DÜNYA ENERJİ DEVLERİNİ AĞIRLADI

4–5 Ekim 2012 tarihlerinde Congresium Ankara Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi’nde yapılan 5. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’na (EIF), Amerika Enerji Bakan Yardımcısı Daniel PONEMAN ve Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali İbrahim AL- NAİMİ’ nin de aralarında olduğu; dünyanın önde gelen enerji sektörü karar alıcıları, uzmanları, özel üst kurulları, özel sektör temsilcileri ve CEO ları katılmıştır.

Fuarda BOREN de bir stand açmıştır. Standımızda Dr. Abdulkadir Solak ve Dr. Serap Topsoy Kolukısa Enstitümüz faaliyetleri hakkında bilgiler vermişlerdir.Açılışını Enerji Bakanımız Taner Yıldız’ın yaptığı kongrenin başkanlığını ise Bakanlık Müsteşarı Sayın Metin Kilci yaptı. Uluslararası katılımcıları arasında; Amerika Enerji Bakan Yardımcısı Sayın Daniel Poneman, Suudi Arabistan Petrol Bakanı Sayın Ali İbrahim Al-Naimi, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanı Sayın Ashti Hawrami, Suudi Arabistan Kral Sayın Abdullah Şehri Nükleer ve Yenilenebilir Enerji Başkanı Sayın Dr. Hashim Yamani, CANDU Bölge Başkan Yardımcısı Sayın John Saroudis, Avrupa Yatırım Bankası Türkiye Başkanı Sayın Michael Davey de bulunuyor.

Türkiye ise zirvede; Bakan Taner Yıldız’ın yanı sıra; Bakan Yardımcısı Sayın Hasan Murat Mercan, Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Sayın Fatih Birol, TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Sayın Mahmut Mücahit Fındıklı, EPDK Başkanı Sayın Hasan Köktaş, Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları, ilgili tüm sivil toplum kuruluşları başkanları ve özel sektör temsilcileri tarafından temsil edilmiştir.

Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nın bu yılki programında konu başlıklarının bazıları ise şöyle; “2013 Dünya ve Türkiye Enerji Görünümü”, “Global Ölçekte Enerji Ekonomisi”, “Enerji ve Dış Politika; Türkiye’nin Bölgedeki Rolü”, “Yenilenebilir Enerji Yatırımlarının Finansmanı”, “Lisanssız Elektrik Üretimi”, “Türkiye’de Elektrik Üretim ve Dağıtım Özelleştirmelerinin Değerlendirilmesi”, “Hidroelektrik Santral Yatırımları ve HES Teknolojileri”, “Güneş Enerjisi Üretim Yatırımlarında Son Durum Lisans Süreci”, “Rüzgâr Santrali İşletme ve Lojistik Sorunları, Yatırım Ortamı Değerlendirmesi”, “Uluslararası Doğalgaz Projeleri ve Türkiye’nin Bölgedeki Rolü”, “Türkiye’de Petrol ve Doğalgaz Arama ve Üretim Yatırımları”, “Türkiye’nin Yurtdışı Petrol ve Doğalgaz Yatırımları”, “Irak’da Petrol ve Doğalgaz Arama ve Üretim Yatırımları”, “Doğalgaz ve Petrol Dağıtımları”.

Ayrıca kongre kapsamında, bölgenin en büyük enerji fuarı düzenlenmiş, “Enerji Hukuku” konulu kurs ve bir de Enerji Projeleri kapsamında ödüllü “ENERGY CHALLENGE” yarışması, etkinlik kapsamında yer almıştır.